آزمایشگاه پژوهشی سنتز پودرهای سرامیکی

هدف اصلی از تاسیس این آزمایشگاه، سنتز پودرهای سرامیکی در مقیاس آزمایشگاهی و توسعه روش­های تولید آن­ها در مقیاس نیمه صنعتی، با توجه به نیاز صنعت است.  مشاهده بیشتر

معرفی آزمایشگاه پژوهشی

هدف اصلی از تاسیس این آزمایشگاه، سنتز پودرهای سرامیکی در مقیاس آزمایشگاهی و توسعه روش ­های تولید آن­ها در مقیاس نیمه صنعتی، با توجه به نیاز صنعت است. در راستاي افزایش بهره وری برای انجام این پروژه­ها، از زمان تاسیس تا به امروز، مواد و تجهیزات در آزمایشگاه سنتز پودرهای سرامیکی، در حال تکميل است. کوره ۱۲۰۰درجه، خشک کن ۲۵۰درجه، همزن مغناطیسی، آب ­مقطرساز، سانتریفیوژ، حمام اولتراسونیک، ترازوی دیجیتال با دقت چهار رقم اعشار، pHمتر وکولیس دیجیتال، آسیاب ماهواره­ای و جارمیل از جمله تجهیزات این آزمایشگاه هستند که امکان خدمات‌دهی آن­ها در شبکه راهبردي آزمايشگاهي نيز فراهم شده است.

کار بازسازي و تاسیس آزمایشگاه سنتز پودرهای سرامیکی دانشکده مواد و متالورژی دانشگاه علم و صنعت ایران، در مهرماه سال ۱۳۹۹، آغاز شد و در اسفند همان سال به بهره­ برداری رسید و به عنوان آزمایشگاه پژوهشي نوع “الف”، در دفتر معاونت پژوهشی دانشگاه به ثبت رسيد. آزمایشگاه سنتز پودرهای سرامیکی، با هدف انجام پروژه­های پژوهشی و نیمه­ صنعتی، در قالب پروژه های دانشجویی و عمدتا صنعتی و با نگاه توسعه دانش فنی پودرهای سرامیکی وارداتی و موردنیاز کشور و با هدف بومي­ سازي دانش فني توليد آنها آغاز به کار کرد. حوزه کاری این آزمایشگاه، با هدف تامین مواد اولیه داخلی، در کلیه صنایع سرامیک­های مهندسی، صنایع کامپوزیت و پلیمری، الکتروسرامیک و کاتالیست متمرکز شده است. به این منظور، تجهیزات سنتز و تولید آزمايشگاهي و نیمه صنعتی پودرهای سرامیکی از یک سو فراهم شد. از سوی دیگر، رويکرد یادگیری ماشین، برای توسعه مهندسی معکوس، تولید و توسعه دانش فنی مواد سراميکي موردنیاز کشور برحسب مواد اولیه داخلی و با نگاه به تربیت نیروی انسانی متخصص توسعه داده شد.

دکتر هاجر قنبری، گروه سرامیک، دانشکده مهندسی مواد و متالورژی، دانشگاه علم و صنعت

پروژه‌های پژوهشی آزمایشگاه

اعضای آزمایشگاه 

دکتر هاجر قنبری

سرپرست آزمایشگاه

صفحه شخصی
تلفن: ۷۳۲۲۸۸۲۳ (۹۸۲۱+)

امکانات و تجهیزات آزمایشگاه 

کولیس دیجیتال

کوره( ۱۲۰۰ درجه)

خشک‌کن( ۲۵۰ درجه)

ظروف آزمایشگاهی

آسیاب ماهواره‌ای

پتانسیومتر

  pHمتر و دماسنج

اتوکلاو

آب‌مقطرساز(دیونایزر)

فیلتر پرس آزمایشگاهی

همزن مکانیکی

ترازو(با دقت چهار رقم اعشار)

مولتی متر

سانتریفیوژ rpm)۹۰۰۰)

حمام اولتراسونیک

جارمیل

کمپرسور

همزن مغناطیسی

دستگاه آزمون کاتاليزگري نوري (فوتوکاتالیستي) مواد

ارتباط با آزمایشگاه پژوهشی 

 تلفن: ۰۲۱۷۷۲۴۰۳۲۲
ایمیل:  modernceramics.iust [AT] gmail.ir
نشانی: تهران، نارمک، دانشگاه علم و صنعت ایران، آزمایشگاه سنتز پودرهای سرامیکی