معرفی آزمایشگاه مواد برای انرژی

تمرکز آزمایشگاه مواد برای انرژی (E-MAT) نوآوری در حل چالش‌های صنعتی مرتبط با مهندسی مواد در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر و انرژی‌های سبز است. اولویت این آزمایشگاه انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک با صنایع بزرگ با نگاه حل نیازهای صنعتی در حوزه طراحی، ساخت و مشخصه‌یابی سلول‌های خورشیدی نسل جدید می‌باشد.

توسعه فناوری‌های مرتبط با سلول‌های خورشیدی پروسکایتی از طریق بهبود عملکرد لایه انتقال‌دهنده الکترون (ETL)، لایه‌های جاذب برپایه انواع پروسکایت‌های هالید آلی-معدنی، لایه‌های انتقال‌دهنده حفره معدنی و الکترودهای پشتی در این آزمایشگاه در حال انجام است. سلول‌های خورشیدی رنگدانه‌ای (DSSCs) و سلول‌های خورشیدی کوانتوم دات (QDs) نیز از دیگر انواع اپتوالکترونیک‌هایی هستند که در این آزمایشگاه در حال تحقیق و توسعه می‌باشند.

سنتز پروسکایت‌های اکسیدی و ترکیبات فلورایتی و استفاده از آنها به عنوان کاتد و الکترولیت در انواع ادوات الکترونیکی مانند پیل‌های سوختی اکسید جامد (SOFCs) و باتری‌های ثانویه (مانند لیتیومی و سدیمی) نیز در دستور کار این آزمایشگاه قرار دارد. همچنین توسعه الکترودهای کربنی به منظور کاربرد در آندهای باتری‌های لیتیومی و ابرخازن‌ها از دیگر حوزه‌های تحقیقاتی E-MAT است.

سنتز و پوشش‌دهی طیف وسیعی از مواد پیشرفته در مقیاس آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی نظیر انواع نانومواد سرامیکی، نانوساختارهای کربنی (مانند گرافن، اکسید گرافن و نانوتیوب کربنی)، مواد دوبعدی (مانند فازهای رادلسن‌پاپر) و فتوکاتالیست‌های کامپوزیتی (مانند دی‌اکسید تیتانیوم، اکسید وانادیوم و وانادات بیسموت) از دیگر مأموریت‌هایی است که تیم E-MAT برای خود تعریف کرده است.

دکتر امیرمحمود بخشایش

سرپرست آزمایشگاه مواد برای انرژی

پروژه‌های پژوهشی آزمایشگاه مواد برای انرژی

اعضای آزمایشگاه مواد برای انرژی

دکتر امیرمحمود بخشایش

سرپرست آزمایشگاه

صفحه شخصی
تلفن: ۷۳۲۲۸۸۷۸ (۹۸۲۱+)

ارتباط با آزمایشگاه پژوهشی مواد برای انرژی

 تلفن: ۷۳۲۲۸۸۷۸ (۹۸۲۱+)
ایمیل:  bakhshayesh@iust.ac.ir
نشانی: تهران، نارمک، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی مواد و متالورژی، طبقه ۴، آزمایشگاه مواد برای انرژی (E-MAT)