برگزاری کارگاه معرفی ابزار تحلیل بازار جهانی، نه به خام‌فروشی

این کارگاه با همکاری دانشکده مهندسی مواد و متالورژی، معاونت فناوری نوآوری و کارآفرینی دانشگاه و ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در سالن آمفی تاتر دانشکده مهندسی مواد و متالورژی برگزار شد. تمرکز این کارگاه استفاده از ابزار تحلیل بازار جهانی به منظور رصد خام فروشی و ایجاد فرصت از تهدید در این حوزه بود.

در بخش اول کارگاه، علی حسین‌پور به ریشه تاریخی مشکل خام‌فروشی اشاره کرده و سپس با ارائه داده‌هایی از بانک جهانی مبادلات به مقایسه صادرات و واردات ایران در دسته بندی‌های مختلف محصولات خام، واسطه، نهایی و سرمایه‌ای به منظور تبیین ارتباط خام‌فروشی و اقتصاد فناورانه پرداخت. سپس ضمن ارائه یک مورد مطالعاتی از سنگ معدن مس و سیم مسی، نحوه استفاده از پایگاه اطلاعاتی تریدمپ (Trademap) آموزش داده شد.

در قسمت دوم کارگاه، حامد مهرور اصیل آنالیز مالی و نیروی انسانی شرکت‌های فناور را با تمرکز بر شعار نه به خام فروشی و با استفاده از پلتفورم کرانچ‌بیس (Crunchbase)، به عنوان منبعی از اطلاعات مربوط به تامین مالی، سرمایه‌گذاری، موسسین و مدیران شرکت‌ها و اخبار مرتبط با ترندها و معاملات، ارائه نمود.